| TALLMNYOK : Lekzdhetk a fenntarthat energia korltai? |
Lekzdhetk a fenntarthat energia korltai?
2007. februr 12.
A Science magazin klnkiadsa sorra vette azokat az akadlyokat, melyek a kolajszrmazkokon alapul jelennk s a megjul s fenntarthat energiaforrsokon alapul jvnk kztti tmenet tjban tornyosulnak. A magazin a legfbb tnyezk kztt emlti a napenergia trolsban, a napcellk ptsben, a szndioxid eltemetsben valamint a cukrok zemanyagg trtn talaktsban jelentkez hinyossgokat. A fenntarthat energia jelenleg a vilg szmra az egyik legsszetettebb s legsrgetbb kihvs, rja John Holdren az AAAS elnke. A tudsok szerint a fokozatos tllshoz az albbi terleteken lenne a legnagyobb szksg az ttrsekre. Tkletesen meg kellene ismernnk a szndioxid kmijt, illetve mlyebben bele kellene ltnunk a fotoszintzis folyamatba. Emellett cskkenteni kellene a nap-panelek alapjul szolgl napcellk ellltsi kltsgt, illetve hatkonyabb kellene tenni a napenergia talaktst s trolst is. Ugyangy javtani kell a nvnyi cukrok bioetanoll val talaktst, mivel jelenleg ez tnik a leggretesebb megjul energiaforrsnak, s vgl alaposan tanulmnyozni kell a szndioxid foglyul ejtsnek s a fld alatt trtn trolsnak mdozatait s kockzatt. A krdsek egy rszvel gy tnik sikerl megbirkznunk. Az amerikai Purdue Egyetem kutati a bioetanol termels nvelse rdekben a lignin ellltsnak metabolikus lehetsgeit tanulmnyozzk. A lignin egy, a fkban megtallhat anyag, ami megersti a nvny sejtfalait. Emellett azonban egyfajta gtknt is szolgl a cellulz s az azt cukrokk lebont, majd etanoll alakt enzimek kztt. A kutatk a lignin termeldst vettk szemgyre nyrfkban, hogy a fk genetikjnak manipullsval befolysolhassk az ellltott mennyisget, gy a lignin cskkentsvel jobb bioetanol forrss tehetik a fkat.
A cukrok zemanyagg trtn talaktsban szintn lnyeges elrelpsek trtntek. A nvnyekbl, mint a fent emltett nyrfbl is nyerhet cukormolekulkat mikrobk alaktjk etanoll, ilyen tbbek kzt az leszt is. Az etanol azonban ltalban mrgez a mikrobkra nzve, ami jabb korltot jelent a termelkenysg szempontjbl. Erre a problmra elsknt az MIT Gregory Stephanopoulos ltal vezetett csapata tallt megoldst, akik tavaly decemberben sikeresen mdostottak egy lesztt, hogy az ellenllbb legyen az alkohollal szemben.
A napenergia terletn szintn akadnak kecsegtet tallmnyok. Ilyen az az ausztrl kezdemnyezs, melynek segtsgvel a napcellk ellltsi kltsge akr 75 szzalkkal is lecskkenthet lehet. A titok nyitja a vkony szilciumostyk ellltsnak egy hatkonyabb mdszerben rejlik.
A megjul s fenntarthat energiaforrsok tern elrt fejlds ellenre szmos nagy energiafogyaszt nemzet - kztk Kna s az Egyeslt llamok - nem hajland htat fordtani a krnyezet szmra legkedveztlenebb energiaforrsnak, a sznnek. Ennek eredmnyeknt egyre nagyobb az rdeklds a szn megktse irnt. Lnyege, hogy a gyrakbl kiraml szndioxodot foglyul ejtik, majd a gzt mlyen a fld al pumpljk, gy nem kerl ki a lgkrbe, hogy ott kifejthesse kros veghz hatst.
A technikt kisebb mreteken mr alkalmazzk, fknt az olajmezkn, ahol a visszapumplt CO2 ltal biztostott nyoms kiprseli a maradk olajat, gy nvelve a kutak hozamt. A gond csupn az, hogy nem ll rendelkezsre elegend kutatsi anyag annak felmrshez, hogy mennyi CO2 szivroghat ki ezekbl a trolkbl, hangoztatta a Harvard Egyetem kutatja, Daniel Schrag. Szerinte a mlyen, a tengerfenk alatt fekv kzetrtegek tbb mint elg kapacitst biztostannak a vilg szndioxid kibocstsnak vszzadokon t trtn elhelyezsre. A jelenlegi tendencia azonban azt tkrzi, hogy az ilyen jelleg kutatsokba igen mrskelt a befekteti hajlandsg, br ezt a trendet taln kiss megmozgatja a minap bejelentett 25 milli dollros Virgin Earth Challenge.
| |