Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Szmtstechnika
     
Hihetetlen Tudomny
     
KIKAPCSOLDS
     
Hasznos
     
Fldrgakvek

Klikk a kpre!

     
Idjrs

Idjrs elrejelzs

     
Ltogatotsg
Induls: 2007-07-18
     
Hasznljuk a napfnyt
Energiatakarkos megolds a mltbl

Az amerikai viktorinus pletek modern homlokzatainak nagy rsze a 19. szzad egyik legnagyobb fnytechnikai jtst rejti.


Chicago s ms kzp-nyugat amerikai ipari vrosok viktorinus pletnek modern homlokzatainak nagy rsze egy letnt, elfeledett technikt rejt. A rgen zleteknek s intzmnyeknek otthont ad ptmnyek klns vegtblkat rejtenek, gynevezett Luxfer prizmkat. Ezek festk s vakolat rtegek mgtt pihennek, pedig a 19. szzad egyik legnagyobb jtsai voltak a fnytechnika tern, egy olyan tlet, ami a mostani energia sprols idkben visszatrsre kszl.

Az 1880-as vekre Chicago gyorsan terjeszked kereskedelmi pleteinek bosszant problmval kellett szembenznie. Hogyan biztostsanak elegend fnyt a tgas belterekbe? A hagyomnyos sk vegtblk csak bizonyos mrtkben engedtk be a fnyt, a szk utck ablakait pedig egyre ersebben bernykoltk a mind magasabbra tr j pletek. A mestersges vilgts mg messze nem volt tkletes. A gzlmpk veszlyesek voltak, nyron pedig mr-mr elviselhetetlenl melegek, az elektromos vilgts pedig mg drga s a hlzatok sem pltek ki. A vrosi belterek fnyes nappal is a flhomlyba vesztek, az embereknek sokszor bemenni sem volt mr kedvk a hzakba.

Ekkor jelent meg a sznen James Pennycuick, egy brit feltall, aki az Egyeslt llamokban nyitott boltot, hogy vegbl elektromos szigetelket gyrtson. Pennycuick hamarosan azon vette szre magt, hogy a sttbe vesz helysgek megvilgtsnak problmjn tpreng. Az 1840-es vektl az amerikai ptszek az utck jrdiba gyazott vegtglk sort kezdtk alkalmazni az alagsorok megvilgtsra. Korbban a hajptk mr ksrleteztek gynevezett "fedlzeti prizmkkal", melyekkel azt akartk elrni, hogy ne fkuszldjon a napfny az esetlegesen gylkony rakomnyra. A vzszintes lencsk biztonsgosan sztszrtk a fellrl rkez fnyt a haj rakterben. Pennycuick figyelmt felkeltette az elv, s kvncsi volt, vajon egy fggleges veglap kpes-e hasonlan befogni s sztszrni a fnyt az ruhzak stt zugaiba.

gy vlte a prizmk megfelelnek a feladatra. Mi lenne ha az ablakok belsejbe egy prizma sorozatot gyazna, melyek gondos elrendezse megtri a napfnyt, a felesleget pedig az ruhz frontjrl a sttebb beltrbe irnytja? A nagyon gyengn megvilgtott pleteket kt prizmasorral ltta volna el, az egyik az ablakok fels rszn helyezkedett el, a msik sorozat pedig a mennyezeten. gy az ablak prizmi a mennyezetre vettettk volna a fnyt, ahonnan egyenletesen szrdott volna szt a helysgben, akrcsak a hajk esetben.

1882-ben a brit frfi szabadalmaztatta "prizms fny" koncepcijt, innen azonban tbb mint egy vtizedet kellett vrni, hogy a megolds a gyakorlatban is megjelenjen. Ez az id vgl William Winslow feltallnak ksznheten jtt el, amikor Winslow kis prizmk sszetoldsval elksztett egy kismret ablakot. Winslow egy gynevezett "elektro-mzas" eljrssal forrasztotta ssze a prizmkat. Az eljrs pofonegyszer volt: vegynk krbe minden prizmt egy vkony rzcskkal s eresszk bele egy elektrolit frdbe. Az veg s a fm sszeolvadt, s egy ers, szilrd panelt alkotott.

A prizms ablakok gyrtsra s forgalmazsra Pennycuick egy chicagi feltallkbl ll csoporttal karltve megalaptottk a Luxfer Prizma Trsasgot. A cg kt professzort is a soraiban tudott a kzeli Northwestern Egyetemrl, akik a prizmk lehet legjobb elhelyezsn dolgoztak. ptszeket krtek fel prizmabart plettervek elksztsre, az ifj Frank Lloyd Wright, a 20. szzad egyik legizgalmasabbnak s legforradalmibbnak tartott ptsze pedig az ablaktblk dsztsn dolgozott. A Luxfer a chicagi ipar tmogatst lvezve nem szklkdtt anyagiakban s 1897-ben bemutatta csillog vlaszt a homlyos boltokra s stt irodkra: egy 10 ngyzetcentimteres prizma veget, ami rcsokba rendezve a hagyomnyos ablakok tetejn vagy a szellztetsre hasznlt zsanrozott fels ablakokon volt elhelyezhet.


Egy Luxfer prizma veg

Az eredmny megdbbent volt, nappal a legtbb prizma ablakkal felszerelt szobban semmilyen mestersges fnyre nem volt szksg. Az jsgok hirdetsei bszkn hangoztattk, hogy mestersges fny helyett hasznljk a prizmkat, a napfny ugyanis nem kerl semmibe. Ez igaz is, ellenttben a Luxfer prizmkkal, melyeknek igen borsos lett az ruk. Egyetlen szoba tvegezse 200 dollrba kerlt, egy nagyobb ltestmnynl mr tbb ezer dollrrl kellett beszlni, egy vszzaddal ezeltt pedig egy dollr jval nagyobb rtket kpviselt mint ma. A Louise Sullivan ltal tervezett hatalmas Carson Pile Scott ruhz ablakai 40 000 dollrt emsztettek fel.

A kltsgek ellenre a vsrlk tbbsge j befektetsnek tartotta a prizma veget, szerintk kt-hrom v alatt visszahozta az rt, a chicagi Orr & Lockett vasru bolt nyri vilgtsi szmlja pldul 360 dollrrl 132-re esett vissza. A Princeton Egyetem is Luxferekkel szerelte fel j knyvtrt, akrcsak a Kanadai Vast Trsasg montreali terminljt. Az elektrolitos eljrs hatsra a Luxferek gyakorlatilag tzllv vltak, ezt bizonytja a McClurg & Co. hres knyvesboltjban pusztt tzvsz, amelyben szinte csak a prizmavegek maradtak srtetlenek. 1906-ra 12 000 pletben alkalmaztk a technikt orszgszerte, a bevsrl utck kpe talakult, homlokzatuk egysgesen csillogott a prizma veggel elltott kirakati ablakoktl s mennyezeti prizmktl.

A Luxfer sikert jl pldzza szmtalan peres gyk a msolkkal. Nmely rivlis jts meglepen biztat volt: 1898-ban egy nyugat-virginiai feltall, Frank Wadsworth azzal az tlettel llt el, hogy bemetszseket vg egy hagyomnyos ablakvegbe s kt lap sszeillesztsvel egy bels fnyterelt hoz ltre. A mdszer olcsbb s knnyebben karbantarthat volt, a bemetszsek azonban meggyengtettk az vegszerkezetet, trkenyebb tve az veglapokat. gy Wadsworth megoldsa nem bizonyult versenykpesnek a Luxferrel, ami kilpett az llamokbl s Eurpban indult hdt tjra. Londonban s Berlinben is lenyvllaltok jttek ltre, az zletg 1924-ben rte el cscspontjt egy hatalmas prizma vegtetvel a holland De Bijenkorf ruhzon. A Luxfer az alagsorok fellrl trtn megvilgtsnak tlett is tdolgozta, megalkotva a vzszintes "lucidux" paneleket az alagsorokra es fny egyenletesebb elosztsrt.

A siker azonban nem volt hossz let. Az 1930-as vekre a Luxfer maga is divatv kezdett vlni, ksznheten az elektromossg terjedsnek s olcsv vlsnak. A prizmavegek ragyogsa feleslegess, st terhess vlt. A mg ltez ablakokat ma ltalban deszka- vagy stt festkrteg bortja, a kzponti lgkondicionls megjelensvel halluk vgleg teljess vlt, a csrendszereket eltakar lmennyezet minden nyomukat eltntette.

Nhny kzp-nyugati vros elhagyott pleteiben mg megtallhatk a Luxferek, br a korai veggyrtsban alkalmazott mangn a legtbb veglapot elstttette, egy rendkvl szp, m hasznosnak nem mondhat ibolya rnyalattal. A zld ptszet s a drasztikusan emelked energiakltsgek azonban jra eltrbe helyeztk a termszetes fnyt kiaknz megoldsokat.

A Siemens s a 3M a Luxferhez hasonl hats prizma hrtyt s akril paneleket fejlesztett ki, de mg Wadworth kudarcot vallott vege is megjelenhet a gyakorlati alkalmazsok kztt. A manyag panelek s a lzervgs egyttese letkpess teszi a feltall tlett, amit egy ausztrl cg, a Solartran visz tovbb. gy az vtizedek festk s furnrlapok alatti bezrtsga utn Pennycuick sz szerint fnyes tlete elkpzelhet, hogy jra teret nyerhet a ma ptszetben.

 Forrs: http://www.sg.hu/cikk.php?cid=60351

     

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!