| Branson s Al Gore a szndioxid ellen
2007. februr 10.
25 milli dollrral gazdagodhat az, aki a legjobb megoldst prezentlja a lgkrben felhalmozdott szndioxid kivonsra.
Az utbbi idben a magn rhajzs felfuttatsn fradoz millirdos, a Virgin cgcsoport tulajdonosa, Sir Richard Branson, az Egyeslt llamok korbbi alelnkvel, Al Gore-ral kzsen indtotta tjra a plyzatot, mondvn, a vilg ppen eleget vrt mr arra, hogy valaki rdemi lpseket is tegyen a lgkr szennyezettsge ellen. Bransonnak elege lett a nemzetek kztti huzavonbl s sajt mdszereivel igyekszik sztnzni a feltallkat, hogy lelemnyessgket szlbolygnk szolglatba lltsk, illetve a prominens szemlyek befolyst arra, hogy a szlet projektek ne kalldjanak el.
"A Fld nem vrhat tovbbi vtizedeket" - mondta Branson az j, Virgin Earth Challenge Prize elnevezs dj bejelentse alkalmbl tartott pnteki sajttjkoztatn. "Jvt szeretnk biztostani a gyerekeimnek, s az gyermekeiknek is, az id pedig mlik." Sir Richard szerint a bolyg megmentse rdekben ltfontossg, hogy megszabaduljunk az egyik legjelentsebb veghz gztl, a szndioxidtl.
A kidolgozand mdszernek vente legalbb egymillird tonna szndioxidot kell kivonnia a lgkrbl. sszehasonltsknt, a jelenlegi globlis CO2 kibocsts vente 7 millird tonna krl mozog. A dj brmilyen megoldsra fogkony, legyen az a gyrkmnyekbe bepthet bakterilis szrrendszer, a gzokat bellegz mestersges fk, vagy egy olyan megolds, amivel biztonsgban a fld al temethet a kros anyag. A tallmnyokat neves szakemberekbl ll bizottsg fogja elbrlni, melyek tagjai a NASA rtudomnyi Intzetnek vezetje, James Hansen, elismert ghajlat tuds; a Gaia elmlet kiagyalja, James Lovelock; Sir Crispin Tickell, brit krnyezetvd; s egy ausztrl emls- s slny tuds, Tim Flannery. A bizottsg tagja mg Al Gore, volt alelnk s elnk jellt is, aki az utbbi vekben a politika fell a krnyezetvdelem irnyba fordult.
Branson j ideje fontolgatta a dj kirst, lgitrsasga gpei szintn jelents CO2 mennyisget pumplnak a levegbe, teht maga is profitlna a befektetsbl. A dntst tbb tnyez is befolysolta, az elhatrozst valsznleg elsegtette, hogy nemrg a brit llamkincstr nem tmogatta a szigetorszg energiaellt cgeinek azon trekvst, hogy CO2-szr zemeket alaktsanak ki, mivel azt tl kltsgesnek tallta. A kirs hivatalosan az elkvetkez t vben fog futni, a tallmnyokat vente brlja el a fentebb felsorolt bizottsg. Tickell remnyei szerint a 25 milli dollr hatsra viszonylag gyors eredmnyek fognak szletni, melyeket elssorban a mr meglv rendszerek tkleteststl vrja, de szvesen fogadna merben j megoldsokat is.
Az egyik legeslyesebb mdszernek az ermvekbl kiraml gzok azonnali foglyul ejtst tartja, melynek trolst a tengerfenk alatt gz, folykony, vagy szilrd formban oldhatnk meg. Ebbe az irnyba mr viszonylag elrehaladott kutatsok folynak, st egy norvg kezdemnyezs mr alkalmazza is. Kln elnye, hogy februr 10-tl lp letbe az a nemzetkzi egyezmny, ami lehetv teszi a szndioxid trolst a tengerfenk alatt elhelyezett ptmnyekben.
A fldalatti trols egyik htultje azonban, hogy idvel a szndioxid visszaszivroghat az cenokba s a lgkrbe. Sokan felvetettk a lgkrbl val elszvs lehetsgt, ez a technika azonban mg nagyon gyerekcipben jr. A legtovbb taln egy kanadai egyetem jutott, akik elksztettek egy eszkzt, ami ntrium-hidroxidot szr szt a levegben, kivonva a szenet. A mdszer eddig azonban csak laboratriumban bizonytott.
A dj kiri elismerik, hogy az ltaluk felajnlott 25 milli dollr csak szimbolikus gesztus, s nem vrnak csodkat pusztn a technikai megoldsoktl. Jl tudja ezt Branson is, aki eddig cgei nyeresgbl mr 3 millird dollrt fektetett be a megjul energiaforrsokra irnyul kutatsokba. A technikai csodk teht magukban mg messze nem elegendk a lgkr megtiszttshoz. A cl rdekben ugyangy szksg van a nemzetek kztti veghz gz cskkentsre trekv egyezmnyekre is, valamint a trsadalmi szemllet fokozatos talaktsra.
| |