|
Magyar hromdimenzis kperny
A hromdimenzis kperny karrierje
Magyar tallmny a hromdimenzis, azaz trhats megjelentsre kpes monitor. Balogh Tibornak, a tuds tletgazdnak nem kell osztoznia sok magyar eldje sorsban, - tallmnyt megbecslik, elismerik, s orvosi s tudomnyos clokra mr alkalmazzk is. A feltall meggyzdse, hogy a 3D tv elbb-utbb az otthonok termszetes szrakoztat tartozkv is vlik.
"HoloVizi", a jv hromdimenzis televzija. Egy magyar mrnk, Balogh Tibor tallmnya. nmagban is szenzci, br nem szokatlan, hogy magyar agybl pattannak ki remek tletek, vilgelsknt. Mgis, mirt klnsen rvendetes Balogh Tibor villamosmrnk-hologrfus esete? Mert br a kutatsi fzis msfl vtizedig tartott, az tlet rekordid alatt eljutott a megvalstsig, a vilgban trtnt elismertsgig, a szabadalmaztatsig, a piacon trtn megjelentsig. Hogy ez a termszetes? Sok mlt- s jelenbli plda is mutatja: nem gy van! Hiszen az nem vits, hogy a magyar rendkvl innovatv, Balogh Tibor sok jeles eldjnek kivl tlete mgis ztonyra futott az "innovcis lnc" nem megfelel illeszkedse, egymsba kapcsoldsi hinya miatt.
Taln nem szmt ksi elfogultsgnak, ha megkockztatjuk a jtkot a gondolattal, miszerint a televzi eldjt, st is kis hjn magyar tuds felfedezseknt tarthatnnk szmon, ha az 1919-ben Mihly Dnes ltal ksztett elektromos jeleket tovbbt telehor kszlk szabadalmai akkor s ott nem kerlnek nmet kzbe, kalandos tjuk sorn gy szolgltatva alapul a mai televzizshoz. A pldk sort folytatni lehetne, a magyar tehetsgek idrl idre meglepik haznkat s a vilgot nagyszer felfedezseikkel.
Balogh Tibor mr egyetemi vei alatt is ersen vonzdott a hologrfihoz. "Ezzel a tmval akartam foglalkozni, s ehhez a kutatsi terlethez jl passzoltak az elektromrnki s optotechnikai ismeretek is, valamint azoknak az alapelemeknek a tanulmnyozsa, amelyeket a vilghr magyar tuds, Gbor Dnes rakott le, amikor a lzertechnika mg ismeretlen volt. Msfl vtizede foglalkozom a 3D tv s monitor fejlesztsvel, azta vgeztem kutatsokat a mozg, valdi trbeli 3D megjelents ltrehozsa rdekben. A sokves kutat-fejleszt tevkenysget vgl siker koronzta" - mondja az elzmnyekrl.
Nem egyszer sztereoszkpikus rendszer ltrehozsrl van sz, amely a bal s jobb szemnek kt klnll, sk kpet mutat, hanem szabad szemmel lthat, nagy mret, sznes, mozg, a termszetes ltvnyt legjobban megkzelt 3D kprl, amit egy adott pillanatban tbb felhasznl is nzhet, minden korltozs nlkl. Mirt rdekes s jelents mindez? Mert egy hrom dimenzis kp sokkal tbb informcit tartalmaz, mint egy sk kp.
A tallmny lnyegrl Balogh Tibor elmondja, hogy a holografikus kperny minden egyes pontjbl klnbz szn s intenzits fnysugarakat bocst ki, klnbz irnyokba. Ezek a fnysugarak megfelel mdon vezrelve gy haladnak, mintha az erny mgtti pontbl indulnnak ki, vagy a kperny eltti pontban tallkoznnak, s onnan terjednnek tovbb. A trben lebeg pontokat valban a kperny eltt vagy mgtt ltjuk. A trbeli ltvny - amit a szmtgp irnyt - szles tartomnyon krbejrhat, segtsgvel akr a test belsejbe is bepillanthatunk.
A 3D kijelz felhasznlsval kapcsolatban elmondja a feltall, hogy az igen szles skln mozog. Az elmlt v ta mr forgalmazzk orvosi clokra s tudomnyos kpalkotsra. Ahol a szmtgp ltal elllthat 3D adat rendelkezsre ll, ott mr most is alkalmazhat. Ilyen terlet pldul a kp-diagnosztika az orvostudomnyban, a genetika, a molekula-tervezs, ptszeti s tudomnyos tervezs, geolgiai kutats, oktats, radar- s lgi irnytsi rendszerek, jtkok.
A htkznapok embert termszetesen az rdekli, hogy mikor hasznlhatja otthonban az j tallmnyt. Balogh Tibor meggyzdse, hogy a professzionlis felhasznlson tl a 3DTV az elkvetkez vtized technolgijnak lesz egyik fontos meghatrozja.
A tallmnyt itthon s klfldn is mltnyoljk. A Gbor Dnes-djas mrnk sok egyb hazai s klfldi elismersben rszeslt. Tbbek kztt megkapta a Petzvl Jzsef, a Kalmr Lszl djat, sajt alapts cge, a Holografika Kft. 2005-ben a TOP 100 eurpai cgei kzt szerepelt, s mint a jv egyik meghatroz technolgijt fejleszt cgt 2006-ban a technolgiai ttrk kz vlasztotta a Vilggazdasgi Frum. A djak kzt taln a legjelentsebb, hogy - a kzp-eurpai rgibl egyedliknt - rszt vett 2006-ban a vilg legjelentsebb szmtgpes grafikai show-jn, a Siggraph-on Bostonban, a szlet technolgik kategriban s dobogs helyen vgzett a World Technology Network San Franciscban rendezett technolgiai djtadson.
| |