|
Nvekszik a napcellk hatsfoka
2007. jlius
Az Egyeslt llamokbeli Delaware Egyetem (UD) kutatinak sikerlt feltornszniuk a szilcium napcellk hatkonysgt 42,8%-ra hagyomnyos fldi napfnyben.
Az j rekord rendkvl fontos mrfldk a DARPA (Fejlett Vdelmi Projektek gynksge) ltal kitztt 50%-os hatkonysg fel vezet ton. A hadsereg fejleszt cge VHESC (Very High Efficiency Solar Cell, nagyon nagy hatkonysg napcella) programjval technikailag s pnzgyileg is megvalsthat hordozhat napcells akkutltket szeretne kifejleszteni.
Az j rekord 30%-kal magasabb nett hatkonysgot jelent brmely korbbi modul hatkonysghoz viszonytva, illetve duplja a legmodernebb szilcium napcella moduloknak. A fejleszts kvetkez szakaszban a DARPA finanszrozsval az jonnan alakult DuPont-UD VHESC konzorcium megkezdi a laboratriumi munkk tltetst egy gyrtsba kldhet prototpus megvalstsba. A hromves szakaszra 100 milli dollrt kapott a konzorcium, az eddigi eredmnyeket 13 millibl hoztk tet al.
A hadsereg szmra azrt fontos a terlet, mert a katonk felszerelsnek 20%-t az akkumultorok teszik ki. A VHESC programmal nem csupn a katonk ltal szlltand sly cskkenne, nvelve ezltal mobilitsukat, tllsi kpessgeiket, valamint a harctren alkalmazhat elektronikkat, de drmaian cskkenthet lenne a hadsereg akkumultor-logisztikai hlzata is, igen vaskos sszegeket takartva meg az USA-nak.
A projektet vezet Christiana Honsberg s Allen Barnett professzor A VHESC napcellk egy jszer laterlis optikai koncentrtor rendszert alkalmaznak, ami hrom klnbz energiarekeszbe osztja szt a berkez fnyt, magasba, kzepesbe s alacsonyba, majd klnbz fnyrzkenysg anyagokbl kszlt cellkhoz tovbbtja, melyek egytt lefedik a Nap sznkpt. Klnsen fontos, hogy a koncentrtor nem tartalmaz mozg alkatrszt, amit egy nagy befogadsi szg optikai rendszerrel vltottak ki. A hatalmas mennyisg fny befogadsra alkalmas rendszer feleslegess teszi a kvet eszkzk hasznlatt.
A korbbi nagy hatkonysg cellk egy rendkvl finomra hangolt kvet optikt s egy asztal mret, megkzeltleg 30 centi vastag koncentrl lencst ignyeltek. Ezzel szemben a konzorcium eszkzei sokkal vkonyabbak lesznek, az 1 centimtert sem rik el, emellett a mozg alkatrszek elhagysa elsegti a hordozhatsgot, gy knnyedn vlhat egy laptop vagy egy tet szerves rszv. "A technolgiban ott rejlik a lehetsg, hogy vilgszerte megvltoztassa az elektromossg ellltsnak mdjt. Ez a napcella mr tnyleg mkdkpesnek nevezhet" - nyilatkozott bszkn a projektet vezet Allan Barnett, a Delaware Egyetem professzora, hozztve, hogy az 50%-os hatkonysg csak a kezdet.
| |