| TALLMNYOK : Gztermels vmillik helyett vek alatt 2007. augusztus |
Gztermels vmillik helyett vek alatt 2007. augusztus
Az Arizona Egyetem geokmikusa, Jennifer McIntosh gy vli, nem kell vmillikat vrni a termszetes gzok jratermeldsre, st taln mg az is megoldhat, hogy emberi idlptkekkel mrve is jabb s jabb kszletekhez jussunk hozz.
A kutatn New York llam egy farmgazdasgokkal tarktott vidkn keresi a megoldst. Az amerikai llamban tavaly tbb mint 1,5 millird kbmter termszetes gzt nyertek ki, melynek egy rsze mikrobk ltal termelt. A hagyomnyos termszetes gzlelhelyek termognek, azaz heves h s nyoms hatsra jttek ltre tbb szzmilli vvel ezeltt.
McIntosh kutatsa helysznn "biogn" eredet gzokat vizsgl, melyek az elmlt 18 000 v sorn keletkeztek metntermel mikrobk, ms nven metanognek kzremkdsvel. A kutats clja megismerni a mikrobk metn ellltsi mdszert, illetve felgyorstani ezt a folyamatot. A biogn gz ugyanis hatalmas energiaforrs, ami elvileg akr egy emberi idskln mrve is megjthatv tehet, magyarzta McIntosh.
Biogn gzok szerves anyagok lebontsakor, mint mellktermk jnnek ltre, tbbek kzt mocsarakban, szemtlerak helyeken s az emberi emsztrendszerben. McIntosh olyan termszetes gz utn kutat, amit a mikrobk fekete pala rtegekbe zrt szn elfogyasztsakor lltanak el. ltalban a ss talajvizet hozzk kapcsolatba ezzel a pala tpussal, ami otthont adhat a metanogneknek. Mindezek ellenre tbb tanulmny is azt sugallja, hogy a legutbbi jgkorszak vgnek hatalmas friss vz kibocstsa elgg felhgtotta a talajvizet egyes rtegekben, hogy a metanognek megvethessk a lbukat.
Gztermel baktrium egy sznmintn, psztz elektronmikroszkp alatt
1993-ban az USA Fldtani Intzete amerikaszerte biogn gz lelhelyekrl szmolt be, szmtsaik szerint a vilg sszes ismert termszetes gz lelhelyeinek 20%-t mikrobk hoztk ltre. Az Egyeslt llamok mellett Szibriban, Ausztriban, Indiban s Knban is termelnek ki ilyen terletekrl, ezek mellett azonban a kontinentlis talapzatoknl tovbbi felhalmozdsokat sejtenek vilgszerte, a sarkvidkektl egszen a trpusokig.
A nyron McIntosh tbb amerikai llamban s Kanadban is gz-, illetve vzmintkat vesz, hogy minl tfogbb kpet kapjon a terleteket jellemz biogn gzokrl, illetve azokrl a krnyezetekrl, melyekben a metanognek meglnek. A kutats segtsget nyjt az j gzlelhelyek felkutatsban, mindenek eltt azonban azt szeretnk megtudni, hogyan rik el a metanognek a palt, illetve be lehet-e a mikrobkat juttatni olyan lerakdsokba, melyek jelenleg nem termelnek gzt.
Ha a kutats kedvez eredmnyeket hoz, akkor knnyen lehet, hogy a jvben hatalmas szn s pala gyakban termeldhetnek a biogn gzok. Ekzben a LUCA Technologies - ami szintn ezt a megoldst kutatja s tbb tucat szabadalmat is beadott mr a technikval kapcsolatban - jelenleg a metn termelds felgyorstsnak mdszereivel ksrletezik laboratriumi s termszetes krnyezetben egyarnt. A cg olyan mikroba trzseket fejleszt, melyek beinjektlhatk a palba vagy kimerlt szn- s olaj lelhelyekbe, hogy tisztn g termszetes gzokat hozzanak ltre. Mark Finkelstein, a LUCA alelnknek nyilatkozata szerint a termeldshez eddig szksges vszzadokat vagy vezredeket hetekre, hnapokra kvnjk lervidteni.
A sznnel szemben a termszetes gzok elgetse 44%-kal kevesebb szndioxidot s jval kevesebb mrgezanyagot juttat a levegbe. Ezzel egytt a kutatk elismerik, hogy a termszetes gzok fogyasztsa is jelents mrtkben hozzjrul az veghzhatshoz. "Mindenkppen alternatv energiaforrsokra lenne szksg, ez azonban nem trtnik meg egyik pillanatrl a msikra" - nyilatkozott McIntosh a New Scientist magazinnak. "Mg mindig nagy jelentsggel br a megjthat termszetes gzokban rejl lehetsgek felkutatsa."
| |