|
Pkember-ruha a valsgban
2007. augusztus A kpregnyek s a mozi vilgbl tltethet a valsgba a hres pkember-ruha, mellyel viselje kpes lenne a sima, fggleges falakat megmszsra is, taglalja egy tanulmny.
Az olasz Torini Mszaki Egyetem elemzse a pkok s gekkk mr j ideje kutatott termszetes kapaszkodsi technikjt veszi alapul. Mindkt faj parnyi "szrszlakkal", tapasztja magt a klnbz felletekhez, a kutatsok szerint a gekkk akr testslyuk ktszzszorost is kpesek megtartani ezzel a mdszerrel.
2002-ben egy amerikai intzet arra a kvetkeztetsre jutott, hogy ez a rendkvli erej tapads a gekkk esetben gyenge molekulk kztti erknek, az gynevezett "van der Waals"-ernek tulajdonthat, amit a gekk lbain elhelyezked, hierarchikus szerkezetbe rendezdtt parnyi szlak, szetk millii lltanak el. A millinyi szeta egyttes erejvel a hllk kpesek rtapadni a falakra, vagy akr fejjel lefel lgni egy tkrsima vegfelletrl. Nicola Pugani, az egyetem professzora kiszmtotta, hogyan llthat el ugyanezzel a mdszerrel egy ember testslynak megtartshoz elgsges tapadsi er.
Ami tny, hogy minl nagyobb a feltapad fellet annl kisebb a tapadsi er, teht egy emberi kzre illeszked, mestersges gekk szetkkal bortott keszty nem lesz olyan ers, mint egy gekklb. Szerencsre a gekk a van der Waals erk ltal biztostott elmleti tapadsi erejnek csak egy tredkt hasznlja fel, az elmlet s a gyakorlat kztt pedig igen nagy a klnbsg, taglalta a professzor.
"Ha sikerl egy kicsit nvelnnk a szlak erejn, akkor a mret hatsa mris eltnik, s kpesek lehetnk egy olyan ltzk elksztsre, amivel ugyanolyan tapadsi tulajdonsgokhoz jutnnk, mint egy gekk" - magyarzta Pugno, aki a mestersges szetk ellltshoz a szn nanocsveket tartja a legmegfelelbbnek. Az utbbi idben oly sokat emlegetett szn nanocsvek parnyi sznhengerek, melyek mindssze nhny nanomter tmrjek, elkpeszt erejek s nagyobb szlakba rendezhetk.
Pugno professzor a BBC tudomnyos hroldaln felvzolta azt a hrom alapkvetelmnyt is, amiknek a pkember-ruhnak meg kell felelnie. Elsknt, ami teljesen nyilvnval is, ers tapadsi tulajdonsgokkal kell rendelkeznie, msodikknt felhasznlja akaratnak megfelelen knnyedn el kell tudnia vlni a fellettl, amihez hozztapadt, s vgl az ltzknek bizonyos fokig ntiszttnak kell lennie. Az utbbi kvetelmny azrt fontos, mert porrszecskk kerlhetnek a szlakra, gyengtve az ltzk tapadsi tulajdonsgait.
A professzor szerint br lerva nem tnik tl bonyolultnak a dolog, ahhoz, hogy ezek a mechanizmusok egytt, egyidben mkdjenek, komoly fejlesztsi munkkra lesz szksg, mindenesetre a pkok s a gekkk az l pldk arra, hogy megoldhat. Egy hasonl tapadssal br ltzknek szmos rdekes alkalmazsa lenne, az rkutatstl a hadszaton t, egszen a felhkarcolk ablakainak tiszttsig. Azt azonban nem szabad elfeledni, hogy az emberi izomzat nagyban klnbzik a gekkktl, gy az embereknl a hosszabb hasznlat izomfradshoz vezethet.
| |