Arlie Petters professzor |
A fentieket a Rutgers s Duke Egyetem tudsai, Charles R. Keeton, a csillagszat s fizika professzora, s Arlie O. Petters, matematika s fizika professzor, a rendszer kifejleszti
lltjk. Munkjuk egy nemrg napvilgot ltott elmlet, az gynevezett Randall-Sundrum gravitcis modell msodik vltozatn alapul. Ez az elmlet azt mondja ki, hogy a lthat univerzum egy nagyobb univerzumba gyazott membrn, a kutatk hasonlatval lve egy az cenon sz hnr. A membrn-univerzumnak t dimenzija van, ngy trbeli s egy idbeli, azaz eggyel tbb a trbeli dimenzi, mint az ltalnos relativits elmletben.
A Keeton s Petters ltal kifejlesztett rendszer tbb olyan kozmolgiai hatst is megjvendl, melyek megfigyelsvel igazolhatv vlik a membrnelmlet. Ha pedig az elmlet igaznak bizonyul, az sok mindent felborthat s altmasztja egy negyedik dimenzi ltezst is, ami bizony jelents kihatssal lehet a termszet vilgrl szerzett ismereteinkre. Ami a kozmolgiai hatsok megfigyelhetsgt illeti, elvileg az elkvetkez vekben a tervek szerint fellvsre kerl mholdak mr kpesek lesznek a feladat elvgzsre, gy akr ngy-t ven bell vlaszt is kaphatunk a nagy krdsre.
Trjnk azonban vissza a rendszer alapjaihoz, a Randall-Sundrum modellhez, ami egy matematikai lerst ad arrl, hogyan formlja a gravitci az univerzumot, eltrve az ltalnos relativitsban megfogalmazottaktl. Keeton s Petters arra a bizonyos gravitcis kvetkezmnyre sszpontostott ami megklnbzteti a membrn elmletet Einstein elmlettl. A membrnelmlet szerint a korai vilgegyetemben ltrejtt viszonylag kis "fekete lyukak" a mai napig is kpesek voltak tllni s fennmaradni. Ezek a tmegkben egy parnyi aszteroidnl nem nagyobb fekete lyukak az univerzum stt anyagnak rszei, melyek ahogy nevk is sugallja, nem bocstanak ki fnyt, viszont rendelkeznek gravitcis ervel. Ezzel szemben az ltalnos relativits elmlet azt mondja, hogy ezek a kezdeti fekete lyukak mra mr elprologtak.
Petters kiszmtotta a legkzelebbi ilyen fekete lyuk lehetsges pozcijt s nem kis meglepetskre az eredmny szerint az jval a Plt plyjn bell helyezkedik el. Petters szerint amennyiben ezek a fekete lyukak csupn 1 szzalkt kitennk a galaxisunkban rendelkezsre ll stt anyagnak, akkor tbb ezer ilyen kis tmeg fekete lyuk lehet a Naprendszerben.
Mint kiderlt, a membrnelmlet fekete lyukai elvileg megfigyelhetk, mivel ha valban lteznek, akkor hatst gyakorolnak a Fld fel halad, ms galaxisokbl rkez elektromgneses sugrzsra. A fekete lyukak ltal kivltott gravitcis lencse hats legjobban a gammasugar kitrseken figyelhet meg, valahogy gy mint amikor egy kill k megzavarja egy t fodrozdst, vli Keeton. A fekete lyuk is egy interferencia smt hoz ltre, ami magn hordozza mind a gamma sugarak, mind a fekete lyuk gravitcijnak jegyeit. A negyedik trbeli dimenzi jele az interferencia smkban lesz felfedezhet. A plusz dimenzi sszehzdst idz el a gamma sugar "fodrok" kztt, melyek a nemzetkzi sszefogsbl szlet
Gamma-ray Large Area Space Telescope segtsgvel lesznek mrhetk.
A NASA, az Egyeslt llamok Energiagyi Hivatala, valamint francia,nmet, japn, olasz s svd intzetek kzremkdsvel kszl j rtvcsvet 2007 augusztusban tervezik fellni.