A szban forg, egy vszzadra visszatekint Poincar-sejtst a klnc orosz matematikus, Grigorij Perelman bizonytotta be, aki nemcsak munkjval, de az elismers visszautastsval is magra vonta a vilg figyelmt.
Ahogy arrl mr korbban beszmoltunk, Perelman a vilgon elsknt
visszautastotta a legnvsabb matematikai djat, a Fields-rmet, s vrhatan ugyanezt teszi a megoldsrt jr egymilli amerikai dollrral is, annak ellenre. hogy kollgi az elmlt 10 v legjelentsebb matematikai vvmnynak titulltk munkjt.
Perelman nem csupn a mdit rekeszti ki vilgbl, de a matematikusok kzssgt is. Janurban korbbi munkahelyt, a Szteklov Intzetet is otthagyta, azta munkanlkliknt l desanyja szentptervri laksban. A hres Poincar-sejts bizonytsnak nagy rszt nllan, kollgi kzremkdse nlkl dolgozta ki, melynek els rszt 2002-ben tette kzz az interneten, az arXiv.org-on.
A Poincar-sejts a topolgia, a trgyak azon geometriai tulajdonsgnak kzponti krdse, melyek nem vltoznak nyjts, torzuls vagy zsugorts hatsra. Poincar valsznstette, hogy a ktdimenzis tr egyenletei talakthatk hromdimenzis trhez is. A ktdimenzis terek topolgiai lersa mr az 1800-as vekben megtrtnt, ezek segtsgvel az sszes lehetsges fellet (mint pldul a Fld felszne) lerhat matematikai eszkzkkel.
A hatvanas vektl kezdve a matematikusok minden tovbbi dimenzira talaktottk az egyenleteket, de egyik eljrs sem mkdtt hrom dimenziban. Ez tette ismert a problmt, melynek megoldsra a Clay matematikai Intzet rt ki plyzatot egymilli dollr rtkben
Az orosz matematikus 2002 s 2003 kztt publiklt hromrszes munkjban rszletesen lerta hogyan grdthetk el a problma megoldst gtl akadlyok. Azta folyamatosan vizsgljk Perelman munkjt, tbben megksreltk tovbb fejleszteni. Ilyen volt 2005-ben egy knai prblkozs, ami azt lltotta, hogy elsknt jutottak el a Poincar-sejts teljes bizonytshoz. A publikci npszerstsben kzremkdtt a kt knai matematikus, Huai-Dong Kao s Csi-Ping Zsu mentora, a j nev, Egyeslt llamokban dolgoz Sing-Tung Jau, a Harvard matematika professzora. Jau azzal rvelt, hogy Perelman munkjban szmos kulcsfontossg bizonytk igen vzlatosan lett lerva, gyakorta hinyoznak a teljes bizonytsok.
A knaiak megmozdulsa tbb matematikusban is ellenrzseket vltott ki, akik hangot is adtak rosszallsuknak, gy a New York Times is felkapta az esetet. Az amerikai jsg mlyrehatan foglalkozott a tmval, olyannyira, hogy mg a megkzelthetetlennek tartott Perelmant is megszlaltattk, aki nem igazn rtette mivel tbb Kao s Zsu munkja az vnl. A Times Jau professzorhoz is elltogatott, aki az jsg tudstjnak tagadta, hogy hinyossgokat tallt volna Perelman munkjban. A bizonyts ellenrzse mg nem zrult ugyan le, de a Science szerkeszti gy vlik tbb sikertelen ksrlet utn az orosz matematikus vgre valban eljutott a megoldshoz.
A tudomnyos folyirat a msodik helyre a fosszilik DNS-einek szekvenlsnak egy
j technikjt sorolta, melynek segtsgvel a kutatk tbb mint egymilli bzisprt nyertek ki a neandervlgyi emberek DNS-bl. Harmadik lett a vilg kt nagy jgmezejnek gyorsul temben trtn zsugorodsrl szl kutats, negyedik egy 375 milli ves, a tengeri s a szrazfldi llatok evolcis lncban ttong rt betlt hal.
Az tdik helyet egy amerikai-brit csoport ltal "metaanyagokbl" ellltott
lcz eszkz nyerte el, a hatodik egy, a kor elrehaladtval kialakul ltscskkenst enyht gygyszer, mg a hetedik helyen egy olyan dolgozat vgzett, melynek szerzi rovarokon mutattk be a fajok felemelkedsnek folyamatt. A nyolcadik legjelentsebb tudomnyos vvmnyknt rtkeltk azt az j mikroszkpos technikt, mellyel a biolgusok tisztbb kpet kapnak a sejtek s fehrjk szerkezetrl, kilencediknek soroltk be azt a tanulmnyt, mely betekintst nyjt abba a folyamatba, mellyel az agy j emlkek trol el. A tzes lista vgn az aprcska RNS molekulk egy j, a gnekre hatst gyakorl csoportjnak felfedezse vgzett.
A magazin az ttrsek mellett nem hagyta sz nlkl a visszalpseket sem. Ezek kzl a legjelentsebbnek a dl-koreai klnoz Hwang Woo-suk
botrnyt minstette, aki meghamistotta kutatsi eredmnyeit.
2006. december