|
A nanotechnolgia kockzatai.
Egy tanulmny szerint a nanotechnolgia tudsai jobban aggdnak munkik egyes kvetkezmnyei miatt, mint a kzvlemny.
Tny, hogy a hajszl szlessgnl tzezerszer kisebb egysgek ellltsnak tudomnya gyakorlatilag minden szegmensben nagy lehetsgeket gr, ennek megfelelen a vrakozs is risi. Tbb szz kereskedelemi termkben mr most is alkalmaznak nanoanyagokat, legtbbjk kozmetikumokban s tiszttszerekben tallhat. A technolgia elktelezettjei szerint ez azonban csak az els lps a nano-forradalom fel vezet ton, ami szmos szempontbl is megvltoztatja majd letnket. A gygyszatban elkpeszt tvlatokat nyithatnnak meg a parnyi, akr a vrramban is naviglhat eszkzk, a testen belli diagnosztizlstl a szvetek javtgatsn t egszen a gygyszerek szlltsig.
A nanoanyagok sokkal kisebbek s ersebbek a ma hasznlatos anyagoknl, ezrt forradalmasthatjk a gpjrm- s a replgpipart, mikzben folyamatosan kutatjk az alkalmazsi lehetsgeket a robottechnikban, a szmtstechnikban, a ruhaiparban, az energiatrolsban s a lgtisztts terletn. Kt felmrs, melyben 363 nanotechnolgiban rdekelt tuds s mrnk, valamint 1015 felntt amerikai llampolgr vett rszt, meglep kontrasztot mutat a gyorsan fejld technikhoz val hozzlls tekintetben.
Az tlagember elssorban azon aggdik, hogy a nanovilg a munkahelyek cskkenst, a fegyverkezsi verseny ersdst s a magnlet semmiss ttelt vonja maga utn, mikzben a mdia a tudsok azon llspontjt kzvetti a kzvlemny fel, mely szerint munkjukkal jelents ttrsek rhetk majd el a gygyszatban, a krnyezetszennyezs cskkentsben s a nemzetvdelemben.
Ugyanakkor a felszn alatt, a tudsok krben egy ideje mr zajlanak a nanoanyagokkal kapcsolatos vitk, melyek pont a szennyezdsekrl s az elre nem lthat egszsggyi problmkrl szlnak, amiket a kockzatok kutatsainak szkssge miatt kptelensg pontosan felmrni. Mikzben a mdia elssorban a potencilis elnyket hangoztatja, httrbe szorulnak a kockzati tnyezk, ezltal egy torz kp kezd kialakulni az tlagember szmra.
A kockzatokat vizsgl kutatk a knnyedn bellegezhet parnyi rszecskk egszsgre gyakorolt hatsaira sszpontostanak, nem is szlva azokrl a tervezett nanorobotokrl, melyek eleve a testben teljestennek szolglatot. Az elsdleges krds, vajon a nanoanyagok krosak lehetnek-e az egszsgre s a krnyezetre? "A nano-sztori a rendkvl lass s elg gyenge szablyzsi mechanizmusrl szl" - osztotta meg nzeteit a Discovery-vel Nigel Cameron, az illinoisi Biotechnolgia s az Emberi Jv Intzetnek vezetje, nanotechnolgiai szakrt. "Az egsszel kapcsolatos lakossgi s politikai veszlytudat - annak ellenre, hogy mr j ideje beszlnk rla - rendkvl alacsony."
A mltban az j technolgikat, mint az atomenergit vagy a genetikailag mdostott organizmusokat a kzvlemny rendszerint lelkesedssel fogadta, amit nyugtalansg kvetett, ha valamilyen baleset trtnt, vagy nyilvnvalv vltak a kockzataik. Az ilyen esemnyek tbb orszgban az alkalmazsok befagyasztshoz vagy moratriumok kiadshoz vezetett, mint pldul a gnkezelt termnyek esetben. A szakrtk a kockzatokra val figyelemfelhvssal szeretnk elkerlni a meglepetseket s a hozzjuk kapcsold visszalpseket, gy taln a nanotechnolgia lehet az els kibontakoz technolgia, ahol inkbb a kockzatokat kell majd tudatostani az emberekben.
| |