|
Gyorsul az EVOLCI
Egy amerikai tanulmny szerint az emberi evolci rendkvli mrtk gyorsulson esett t az elmlt vezredekben.
A Wisconsin-Madison Egyetem antropolgusa, John Hawks ltal vezetett tanulmny a nemzetkzi genom projekt adatait felhasznlva tmadja azt az ltalnosan elfogadott nzetet, miszerint az emberi evolci lelassult a modern ember megjelensvel. Hawks becslse szerint csak az elmlt 5000 vben krlbell szzszorosra ntt a pozitv kivlasztds az emberi evolci brmely ms szakaszhoz viszonytva. Az j genetikai mdosulsok a mezgazdasg felvirgzsval vgbemen trendvltozsoknak, valamint a civilizcik nvekedse utn megjelen jrvnyos betegsgekkel szembeni ellenll kpessg kialakulsnak ksznhetk.
John Hawks |
"Evolcis szempontbl a lassan fejld kultrk htrnyban vannak. A populcik drasztikus nvekedse sokkal tbb genetikai mutcit eredmnyez, s minden mutcinak ami az emberek elnyre vlhat, megvan az eslye a kivlasztdshoz, valamint a tovbbrktshez" - magyarzta Hawks. A tanulmny az emberi evolci tfog jragondolshoz vezethet, klnsen annl a nzetnl, amely szerint a modern kultra elnyomja a tllsi kpessget fokoz fizikai genetikai vltozsokat. "Genetikailag sokkal nagyobb mrtkben klnbznk az 5000 vvel ezeltt lt emberektl, mint k klnbztek a neandervlgyiektl" - tette hozz Hawks.
Br a populci mrete s a termszetes kivlasztds kztt vont sszefggs valjban semmi jat nem jelent, a kpessg hogy szmszersthet bizonytkot tudunk letenni az asztalra, egy j s izgalmas fejlemnye a Humn Genom Projektnek. Hawks a Nemzetkzi HapMap Projekt adatait hasznlta fel kutatsaihoz. Ez a kezdemnyezs az egymstl tvol l embercsoportok genetikai hasonlsgait s klnbzsgeit katalogizlja. Br a HapMap clja az egszsget befolysol gnek beazonostsa, remek trkpet ad az si populcik genetikai eltrseirl is.
Az emberi gnllomny 99%-ban az sszes embernl kzs, a fennmarad 1% lehet az illet egynnl frissen fellp, teljesen egyedi mutcik sorozata. Ezek nagyobb rsze persze valamikor rgebben keletkezett, s ezrt nagyszm embernl megtallhat. Az ilyen, legalbb 1%-os gyakorisggal elfordul eltrseket mr nem egyedi mutcinak, hanem genetikai polimorfizmusnak tekintik. A HapMap projekt a DNS genetikai polimorfizmust, az gynevezett SNP-ket (single nucleotide polymorphisms) katalogizlja. A projekt krlbell 4 millit trkpezett fl a becslt 10 milli SNP-bl.
A nemrgiben vgbement genetikai vltozsok utni kutatshoz Hawks a kapcsoltsgi egyensly (LD) nev jelensgre sszpontostott. Ezek azok a helyek a genomban, ahol gyakrabban fordulnak el genetikai vltozsok, ltalban azrt, mert ezek a vltozsok valamilyen szelekcis elnyt tesznek lehetv. A pozitv kivlasztdst jellemzen egy hossz, szakadatlan LD szegmens jelzi.
Hawks eredmnyei sok tekintetben szembenllnak a hagyomnyos gondolkozssal. Pldul az idk sorn kialakult erteljes csontszerkezeti vltozs egyrtelmen mutatja, hogyan vlt az ember fizikailag kisebb, mely sorn fogaink s agyunk mrete is cskkent. Ezt ltalban a nyugodt kivlasztds jeleknt rtkelik, amikor a mretnek s az ernek mr nincs kulcsfontossg szerepe a fennmaradsban, gy ez az t idszakosan valban bezrult.
Hawks szerint ugyanakkor megnyltak az evolci ms svnyei, ezrt a genetikai vltozsokat az utbbi idben mr a kultrban, az letmdban bekvetkez vltozsok vezrlik. Az egyik legjobb plda a laktz, a tej megemsztst elsegt gn. Ez a gn norml esetben besznteti aktivitst mire valaki tizenvess vlik, magyarzta Hawks. Az szak-eurpaiaknl azonban kifejldtt a gn egy olyan vltozata, ami egsz letkre lehetv teszi a tej ivst. Ez egy viszonylag j adottsg, ami kzvetlenl kthet a hztji gazdasgok fejldshez, valamint a tej mezgazdasgi termkknt trtn felhasznlshoz. A kpessg ma is fknt Eurpt jellemzi, kivve a dli nemzetek lakit. Mellettnk szak-Amerika s Ausztrlia tolerlja a tejcukrot.
A tanulmny szerint a kivlasztds legjelentsebb j svnyei a betegsgekkel szembeni ellenllshoz kthetk. Amikor az emberek krlbell 10 000 vvel ezeltt elkezdtek nagyobb csoportokban lni, megszaporodtak a jrvnyos betegsgek, mint a malria, a himl s a kolera, melyekkel szemben elkezdtek kialakulni az ellenllst segt gnek. A malria az egyik legegyrtelmbb plda, mivel jelenleg mr tbb mint kt tucat beazonostott genetikai adaptci kapcsoldik a malria ellenllshoz. Egy szintn nemrg felfedezett gn a CCR5, amit 4000 vvel ezelttrl eredeztetnek s ma az eurpai npessg kzel 10%-a rendelkezik vele. Felfedezse csak nemrg trtnt meg, mivel ez a gn a HIV/AIDS ellen vd, eredeti funkcija a himl elleni kzdelem lehetett.
A npessg nvekedse gyorstja a fenti vltozsokat, emelte ki Hawks. Amikor Darwin a Fajok eredetben az llatok szaporodsnl rejl kihvsokrl rt, mindig kiemelte, hogy az llomny mrete "a legfontosabb a sikerhez", minl nagyobb a populci, annl tbb a genetikai vltozs. Hawks szerint ez az emberre is teljes mrtkben igaz. 10 000 v alatt az emberi populci nhny millirl az idszmts kezdetre 200 millira ntt, majd 1700-ban mr 600 millinl tartott, ma pedig tbb mint 6,5 millirdan lnk a bolygn. Az ezeket megelz idkben sokig annyira alacsony volt a Fld npessge, hogy a pozitv kivlasztds csigatempban zajlott.
"Ami a legelkpesztbb az embereknl, hogy sokig csak egy kis majomfaj voltunk Afrika egyik szegletben, s genetikailag a kzelben sem jrtunk mai lehetsgeinknek. Ez egyetlen msik fajra sem mondhat el" - sszegezte tapasztalatait Hawks.
| |