|
Dzel zemanyag mskpp
Kutatk egy j tpus dzel zemanyagot termel gombra bukkantak, ami alternatvt jelenthet az egyre drgul fosszilis zemanyagra.
Az egyetem felfedezse nagyobb jelentsggel br, mint 15 vvel ezeltti ttrsk, amikor egy rk kezelsre alkalmas hatanyagot, a taxolt talltk meg egy gombban, nyilatkozott Gary Strobel az egyetem nvnytudomnyi professzora. trobel, aki folyamatosan jrja a vilgot hasznos mikrobkat gr egzotikus nvnyek utn kutatva, Dl-Amerikban egy patagniai eserdben tallt r a gombra, mg 2002-ben, amikor szmos nvnyt begyjttt, kztk egy si fa, az gynevezett "ulmo" gait is.
Amikor munkatrsaival megvizsgltk az gakat, belsejben egy gombt talltak, amit vizsglatoknak vetettek al s felfedeztk, hogy a gomba, a "Gliocladium roseum" gzokat termel. A ksbbi tesztek kimutattk, hogy a gomba - oxign korltozs hatsra - tbb olyan alkotelemet hoz ltre, ami rendszerint a nyers olajbl kinyert dzel zemanyagban is megtallhat. "Ezek az els olyan organizmusok, melyek bizonytottan dzel hozzvalkat lltanak el" - mondta Strobel. "Ez egy jelents felfedezs."
A professzor arrl nem tudott rdemben nyilatkozni, hogy a gomba zemanyag, amit "miko-dzelnek", azaz gomba-dzelnek kereszteltek el, kpes lehet-e kielgteni az zemanyagok tern tapasztalhat hatalmas piaci ignyeket. A kereskedelmi mennyisgek ellltshoz vezet ton szmos buktat lapulhat, figyelmeztet Strobel, aki inkbb meghagyja a munka ezen rszt azoknak, akik ezekre a terletekre specializldtak. "Az a krds, hogy vannak-e mg ms mikrobk is, amik kpesek ilyen teljestmnyre" - tette hozz Strobel.
A kormnygynksgek s a magnipar mris rdekldst fejezte ki a gombval kapcsolatban, aminek eredmnyeknt egy csapatot hoztak ltre tovbbi kutatsokra az MSU mrnki kara s a Yale Egyetem kutati egyttmkdsvel. A csapat egyik tagja Strobel professzor fia, Scott, a Yale molekulris biofizika s biokmia professzora. Az MSU-Yale csapat szmos krdsre keresi majd a vlaszt, tbbek kzt a Gliocladium roseum genetikai sszettelre. "A felfedezs f rtke nem maga az organizmus, hanem a gzok termelsrt felels gnek lehetnek" - taglalta Gary Strobel. "Ezek olyan enzimek, amik elvgzik a tptalaj, mint a cellulz talaktst miko-dzell."
Scott Strobel s csapata mr elkezdte a gomba genomjnak a vizsglatt, a teljes gn felpts megllaptsa mellett genetikai s biokmiai tesztek egsz sort futtatjk majd, hogy beazonostsk a dzel elllt tulajdonsgokrt felels gneket. "A f krds az, hogy mi felels ezeknek az sszetevknek az ellltsrt" - fogalmazott Scott Strobel. "Ha sikerl azonostani, akkor j esllyel fel tudjuk majd nagytani, jobb hatsfokot rve el az ellltsban."
Utbbihoz persze mg meg kell tallni azt a mdszert is, amivel a gomba gztermelst cseppfolys llapotba tudjk alaktani, hogy egy elgethet, folykony zemanyagot nyerhessenek belle. A gomba egyik legnagyobb elnye, hogy cellulzzal tpllkozik, ami a Fld egyik leggyakoribb szerves molekulja, gyakorlatilag mindenhol megtallhat. A kutatk korbban nem tallkoztak olyan mikrobval ami a Gliocladium roseumhoz hasonl soksznsggel lltana el kzepes lnc sznhidrogneket, mondta Scott. Hosszabb sznhidrogn lncok gyakoriak, ezek azonban nem alkalmasak a benzintankok vagy a sugrhajtmvek szmra.
Forrs: SG.hu
| |