| TALLMNYOK : Van remny, szupergyorsan tlthet akumultor! |
Van remny, szupergyorsan tlthet akumultor!
Az amerikai kutatk "MIT" mr elksztettek egy prototpust, ami 10-20 msodperc alatt teljesen feltltdik - a cl a mobiltelefonokon, PDA-kon t az elektromos autkig terjed terlet lefedse.
Az MIT beszmolbl kiderl, a kutatk nem j hanem megszokott anyagokat hasznltak fel, ppen ezrt is biztosak abban, hogy az eredmnyek nhny ven bell megjelenhetnek a htkznapokban. Tekintve az energia hordozk krli hangulat fokozdst, elsdleges problmt oldana meg a fejleszts. A legfontosabb elny, hogy az jratltshez szksges id radiklis mrtkben lervidl, idvel pedig az esetleges tmeggyrtsnak ksznheten a kltsgek is cskkenhetnek.
A kutatcsoport mr 2004.-ben el jutott az els igazn fontos felismershez, akkor ugyanis rjttek, hogy a manapsg hasznlatos, sok energit trol ltiumion akkumultoroknl nem magtl rtetd a lass feltltsi sebessg, emgtt valamilyen, eddig nem ismert ok bjhat meg. Tovbbi munka eredmnyeknt az is kiderlt, hogy a ltium-vas-foszft esetben az ltiumionoknak sokkal gyorsabban kellene mozogniuk, mgpedig a felsznrl hozzfrhet csatornk rvn, amelyek lehetv teszik a nagyobb sebessget. A problma abban jelentkezett, hogy nem minden ion volt ilyen "csatorna" kzelben, a kvl maradk pedig nem is frtek hozz a csatornkhoz. A kutats folytatsaknt egy olyan rendszerrel sikerlt elllniuk, amely a vrosok krgyrihez hasonlan lehetv teszi az ionok szmra a csatornkhoz trtn egyszer naviglst. A felszn talaktsval teht sikerl megoldaniuk a korbbi problmt, ez pedig azt eredmnyezte, hogy a prototpusknt hasznlt, kisebb mret akkumultor alig 10-20 msodperc alatt feltltdjn. Emletileg a felhasznlsnak nincsenek korltai, az j fejleszts minden esetben alkalmazhat ahol akumultorrl zemeltethet kszlket alkalmaznak, a technolgia a mret s a sly cskkenst is eredmnyezi majd, amely klnsen a hordozhat kszlkek esetben hasznosthat.
Ezzel egytt a gyrtsi kltsgek is cskkenhetnek - amennyiben valban a kereskedelembe
kerlnek majd az j pldnyok, leghamarabb sajnos csak 24-36hnap mlva, bizakodva vrjuk.
Forrs: MIT news
| |